Small World – Royal Bonus

83c8ba66a347bd3332d979729713e636

Small World

DODATEK – ROYAL BONUS

O dodatku do Small World – Royal Bonus

instrSmall World – podstawka powoli stawała się mniej atrakcyjna i coraz rzadziej trafiała na stół. Postanowiłem więc ją troszkę odświeżyć dodatkami. Na pierwszy ogień trafił Royal Bonus  z trzema nowymi rasami i trzema zdolnościami.

Z ras na pewno najciekawszą są Igorowie, znani z cyklu powieści Terrego Pratchetta – Świat Dysku. Ich hobby to sztukowanie siebie – dokładanie do siebie nowych ciekawych elementów (nowa ręka, nowa noga w spadku po wujku itp.). W Small World dzięki pokonywaniu przeciwników możemy sobie z nich zrobić nowych Igorów, dzięki czemu tak szybko nie będziemy musieli sprawić, by wymierali.

Fajne są też krzaczki, ich umiejętnością jest to, że nie mogą być podbite na terenie lasu.

Faunowie z kolei pozwalają na dobranie jednego żetonu rasy za każdy podbity teren w danej turze.

Igorowie krzaczki faunowie

Jeśli chodzi o zdolności – Iga dwukrotnie wybrała rasę dla Behemotów. Dzięki niej gracz otrzymuje stosik chłopców i dziewczynek – hipopotamków tak duży, jak wiele pól bagien dany gracz posiada. Iga podbiła ich pięć, więc oba stosiki płci były dość pokaźne, a działały jak normalne oddziały, czyli można nimi było podbijać inne tereny (koniecznie z dodatkiem jednego żetonu posiadanej rasy), ale zajmować było można trudne do zdobycia tereny, a i podbić pole z behemotkami nie było łatwo. Nawet w przypadku podbicia terenu ze stosem behemotków lub behemotek tracimy żeton rasy, a nie zdolności.

behem

Zdolność wodne pozwala zdobyć o jedną monetę więcej za każdy teren przy wodzie, ale te bez dostępu do wody dają wówczas jedną monetę mniej. Dobre wykorzystanie tej zdolności w ostatniej naszej grze pozwoliła mi wygrać partię.

Kula ognia zaś pozwala na użycie jej jak dwóch żetonów rasy podczas podboju. Otrzymuje się, gdy wasza rasa zajmuje magiczny teren. Można ich mieć do czterech. Po użyciu – kula przepada, ale w fazie przegrupowania można ją dobrać ponownie.zdolności

Royal Bonus – dodatek do Small World – podsumowanie

Dodatek jest całkiem fajny. Daje sporo możliwości, rasy są atrakcyjne, a zdolności pozwalają przechylić szalę zwycięstwa przy dobrym wykorzystaniu.

Jeśli jesteście fanami Small World – jest to pozycja obowiązkowa.

Dzieci lubią na pewno behemotki, Iga chętnie brała też do gry Krzaczki.

Zasady użycia ras i zdolności są proste i dadzą Wam sporo zabawy!