Small World – Wielkie Damy

 

81ce3cd5f3c061d07a5c373e11f2ef0eSmall World

DODATEK – WIELKIE DAMY

O dodatku do Small World – Wielkie damy

instr
Po drobnym sukcesie dodatku Royal Bonus do gry Small World spróbowaliśmy nabyć kolejny. Tym razem był to ukłon w stronę Igi, która chciała mieć więcej możliwości grania dziewczynkami.

Wielkie damy zawierają trzy rasy i dwie zdolności.

Chyba najdziwniejszą rasą są Białe Damy, które gdy wymierają stają się odporne na jakiekolwiek ataki. Na pewno nie warto brać ich jako rasy początkowej, chyba, że kolejną zamierzamy dograć do samego końca gry (np. mamy nieśmiertelne elfy z podstawki, albo Igorów czy Faunów z dodatku Royal Bonus). Przecież możemy mieć tylko jedną rasę aktywną i jedną wymierającą na raz. Więc skoro Białe Damy nie wymrą nigdy, inna nasza rasa nie będzie mogła wymrzeć, a my nie dobierzemy sobie trzeciej. Jednak rasa ta pozwala na zajęcie kluczowych dla rywali terenów, co zawsze warto przemyśleć.

Dużo fajniejsze są kapłanki. One, gdy są rasą wymierającą pozwalają na wzięcie po jednym żetonie kapłanek z każdego zajmowanego pola i utworzenie z nich wieży. Kapłanki punktują w każdej turze, gdy są rasą wymierającą i dają tyle monet ile jest żetonów w wieży. Oczywiście wieża może zostać podbita w zwykły sposób.

Iga ostatnio zdecydowała się wybrać Cyganki (to ona też oczywiście testowała wcześniej opisane rasy). Ich zdolnością jest to, że na każde pole, które opuszczają w fazie podboju kładzie się jedną monetę. Tych pól cyganki podbić nie mogą, ale za to po zakończeniu tej fazy gry zabierają te monety dla siebie. Czasem to może być niezły zysk, choć Idze wygrać nie pozwolił.

 

białe damy kapłanki cyganki

W tym dodatku umiejętności dostajemy dwie. Moją ulubioną są pokojowe. Pozwalają one na zdobycie 3 monet, jeśli w fazie podboju nie atakujecie aktywnej rasy. Trochę niezrozumiały dla mnie jest zapis w instrukcji mówiący, że bez utraty tego zysku mogę atakować wymierające Ghule. Wydaje mi się, że mogę atakować każdą wymierającą rasę i tak graliśmy.

Historycy zaś przynoszą zysk 1 monety za każdą wymierającą rasę w chwili wybrania historyków oraz, gdy są rasą aktywną, a jakaś rasa zacznie wymierać. Ta zdolność na pewno jest bardziej opłacalna gdy jest większa liczba graczy. My chyba (grając w trójkę) nigdy z niej nie skorzystaliśmy.

 

zdolności

Wielkie damy – dodatek do Small World – podsumowanie

Dodatek jest średni. Rasy nie są porywające, chyba, że jesteście dziewczynkami i ciągnie was, by grać przedstawicielami swojej płci, która w tej grze jest zdecydowanie w mniejszości. Iga zawsze mając możliwość wybrania rasy z tego dodatku nie wahała się ani przez chwilę. Dzięki temu mogliśmy całkiem dobrze poznać wady i zalety Cyganek, Kapłanek i Białych Dam.

Natomiast ja lubiłem zdolność pokojowych. W sumie dzięki nim mogłem dostać trzy bonusowe monety w każdej turze, a skupiałem się na rasach wymierających.

Dodatek na pewno odświeża grę i pozwala na trochę więcej możliwości zabawy. Jeśli lubicie Small World – warto go kupić i pogimnastykować się z wykorzystywaniem nowych, niełatwych ras. Jeśli chcecie sprawdzić czy ten dodatek sprawi, że polubicie podstawkę, do której nie macie przekonania – bardziej polecimy Royal Bonus.